Тази тема избрах, защото в България средно баните не са повече от 4-5 м2. Това предполага да преценим добре от какъв материал ще изберем шкафа за баня, защото влагата и водата се задържат повече.
Тъй като все още се сблъсквам с не добре консултирани клиенти или покупки от емоцинален характер, ще се опитам да опиша плюсовете и минусите на шкафовете , които можете да намерите на нашия пазар.
1. Шкафове от ПДЧ
- ПДЧ материала е подходящ за мебели в сухи помещения, тъй като лесно попива вода и влага.
"Който ви каже, че този материал е влаго устойчив....помолете го за писмена гаранция. "
Този вид шкафове за баня най-често се среща с примамливи цени от стотина лева. Препоръчвам такъв шкаф да се поставя в помещения като тоалетна, защото там няма голяма вероятност да бъде намокрен. Друга слаба част е гръбчето на шкафа. То често е от фазер , който при първите капки вода започва издуване. Има един вариант да избегнете това и той е като силиконирате страниците на шкафа (вертикално) към стената, след монтажа на мивката.
2. Шкафове от МДФ
- МДФ-ът е материал, който е препоръчително да се поставя по-скоро в сухи или изолирани помещения, а с лаково покритие може да се излага и на влага.
Той има повече възможности на обработка, като огъване и фрезоване, и така от него могат да бъдат изработени наистина дизайнерски решения.
Другото, което също печели клиента е мекотата на материала, особено когато са използвани естествени дървесни цветове и фурнири.
3. Шкафове от масивно дърво
- Тук също ще препоръчам да се прецени количеството влага в банята.
Дървото безспорно е най-харесвания материал в интериора и заслужава да бъде ценен години наред :)
Както забелязвате, всички шкафове се поставят далеч от душа или плискане на вода.
Какво да направим, ако все пак харесваме повече дървото като визия?
- Да се погрижим шкафа да е далеч от пръскане и обливане с вода;
- Да изолираме душ-пространството чрез стъклени паравани или душ кабини;
4. Шкафове от ПВЦ
- Този материал е често срещан вече на българския пазар. Имаме си няколко наложени производители с доказано име и качество.
Може да се каже, че е най-добро решение, ако все пак не можем да изолираме водата чрез паравани и банята често ще е мокра.
Производителите актуализираха своите модели, през последните години и те по нищо не отстъпват на дизайнерските такива.
И при ПВЦ материала трябва да имаме предвид обработката. Има лакирано ПВЦ и необработено. Необработеното ПВЦ има период на стареене, през който то пожълтява и това може да бъде естетичен недостатък. За да не се получи пожълтяването се прави обработка с лак. Разликата се отразява на цената.
Лаковете при ПВЦ и МДФ материалите имат богата гама на цветове, с които да направите красиви комбинации.
Надявам се да бях полезна и да си изберете най-красивия и практичен шкаф за вашата баня.